Kozie mlieko

1. Buduje silné kosti

To je jedna z najčastejších charakteristík všetkých foriem mlieka a hlavný dôvod, prečo je mlieko tak dôležité. Rovnako ako iné druhy, aj kozie mlieko je bohaté na vápnik. Okrem toho však kozie mlieko zabezpečuje, aby kosti starnutím nestrácali čoraz viac minerálnej hustoty. Tým pôsobia preventívne proti osteoporóze.

2. Má protizápalové účinky

Jedným z dôvodov, prečo ľudia pijú kozie mlieko je aj to, že si ho vychutnajú bez žalúdočných ťažkostí. Tie naopak kravské mlieko spôsobuje veľmi často. Vzhľadom k jedinečnej enzymatickej štruktúre kozie mlieko upokojuje zápaly v čreve.

3. Účinnosť živín

Jednou z hlavných výhod kozieho mlieka je, že chemické zloženie je oveľa bližšie ľudskému mlieku ako kravské mlieko. Ľudia sú v podstate prispôsobiví aj na kravské mlieko, ale kozie je schopné nášmu telu odovzdať viac výživných látok. Tie sú navyše blízke látkam ľudského materského mlieka, aj preto kozie mlieko nespôsobuje tráviace ťažkosti.

4. Zrýchľuje metabolizmus

Jedna šálka kozieho mlieka poskytuje takmer:

  • 40% dennej odporúčanej dávky vápnika
  • 20% vitamínu B dennej odporúčanej dávky
  • významné množstvo draslíka a fosforu.

Okrem toho štúdie ukázali, že kozie mlieko môže pomôcť zvýšiť príjem železa a medi zo stravy, tieto latky sú nevyhnutné pre zdravých ľudí, ale aj pre tých, čo trpia anémiou.

5. Udržuje srdce zdravé

V kozom mlieku existuje dvakrát toľko prospešných mastných kyselín, ako je možné nájsť v kravskom mlieku. To znamená, že kozie mlieko môže významne pomôcť k zdravej rovnováhe cholesterolu. Vysokým obsahom esenciálnych kyselín navyše dokáže zabrániť ochoreniam ako ateroskleróza, mŕtvica, infarkt či ďalších koronárnych komplikácií.

Vysoká hladina draslíka v kozom mlieku prispieva tiež k zníženiu krvného tlaku, uvoľňuje cievy a napätie v kardiovaskulárnom systéme.

6. Posilňuje imunitu

Stopové množstvo vzácneho minerálu - selénu je kľúčovou zložkou pri posilňovaní imunitného systému. Dokáže odraziť rôzne ochorenia, ale aj infekcie.

7. Podporuje rast a vývoj

Kozie mlieko je bohatým zdrojom bielkovín, nevyhnutných na zdravý rast a vývoj, pretože proteíny sú základnými kameňmi buniek, tkanív, svalov a kostí. Zaistením stáleho príjmu bielkovín môžeme ochrániť metabolické procesy v našom tele a stimulovať celkový dobrý zdravotný stav.

Vzhľadom na možnosť prenášania rôznych nákaz z úžitkových zvierat, teda aj kôz, sa odporúča kupovať a požívať len overené produkty. Predídete tak možným ťažkostiam a dokonca si uchránite život pred nebezpečnou nákazou.

Na záver stačí len dodať, že urobiť zmenu vo svojom jedálničku a zameniť druh mlieka, určite pozitívne ovplyvní vaše zdravie.